Bebe i zima: Koliko, kada i kako beba smije biti na hladnom zraku

4 min čitanja

Baš kao i odraslima, i bebama je potreban boravak na svježem zraku. Stoga, ne treba se za vrijeme hladnijih mjeseci ustručavati, nego se treba povesti za onom “planinarskom” kako nema lošeg vremena, samo loše opreme ili odjeće.

Prije šetnje – slojevita odjeća

Naravno da je roditeljima male djece, posebice beba, jedan od najvećih strahova tijekom zime da se ne prehlade. Međutim, taj strah nipošto ne bi smio pobijediti i zaustaviti roditelje da s klincima prošetaju, ma kako hladno bilo.

– Rodila sam blizance u travnju i bilo je sjajno s njima tijekom ljeta. Međutim, kako su oni još uvijek bebe, moram priznati kako sam s prvim minusima sve manje izlazila iz stana u šetnju. Naravno, nije više jednostavno niti moguće biti cijeli dan vani, ali ne izlaziti uopće nije dobro – govori mama Marija. Što se tiče oblačenja blizanaca za zimske šetnje, govori kako su i ona i suprug poprilično zimogrozni te su jedni od onih koji vjeruju kako ušuškavanja nikad ne može biti previše. To je donekle i istina. Naime, bebe do godine dana nisu u stanju drhtati kako bi stvorile toplinu te ih je potrebno ipak malo više utopliti nego što bi se utoplila odrasla osoba.

“Kod oblačenja beba za zimsku šetnju najvažnije pravilo je obući bebu slojevito. Bolje je više lakših odjevnih predmeta nego jedan ili dva teška i debela.”

Inače, savjet koji vrijedi i za odrasle, a koji se tiče nošenja kape tijekom hladnijih mjeseci, vrijedi za bebe još i više. Tijelo, naime, gubi oko 25 posto topline preko glave i stoga je i više nego pametno zaštititi i sebe i bebu kapom. Međutim, iako je bebama potrebno malo više odjeće, važno je da “malo više” ne postane “previše” jer to ima pogubne i tragične posljedice. Naime, bebe sujako osjetljive na toplinu, a previše topline može dovesti do sindroma

Prve šetnje ne bi trebale biti preduge

Mnogi roditelji, dakle, strahuju kako će se bebe lakše razboljeti ako uživaju u zimskim šetnjama. No, realnost je zapravo suprotna, a to pokazuju djeca koja odrastaju na sjeveru Europe. Upravo su oni zdraviji, otporniji i manje skloni prehladama i gripama, a veliku ulogu u svemu tome svakako ima činjenica što provode puno vremena na svježem zraku.

– Katja je pravo zimsko dijete rođeno u siječnju. Budući da sam i sama prije njezina rođenja vodila poprilično aktivan život i trčala sam po svim godišnjim dobima i vremenskim uvjetima, nezamislivo mi je bilo čekati proljeće da odem u šetnju s njom. Već nakon dva tjedna smo mi izlazile u lagane šetnje koje su u početku trajale 15-ak minuta. Postepeno smo produživale vrijeme boravka vani, ali nikad nije bilo nikakvih problema. Sigurna sam da je otpornija od klinaca mojih prijateljica koje su sa svojim, iako starijim bebama, bile malo strašljivije. Ili je to jednostavno zato što je to moja Katja – kroz smijeh govori Nina o prvim zimskim šetnjama s kćerkicom.

“Idealno je da prve zimske šetnje traju 15 do 20 minuta. Isto tako, idealno je da one budu tijekom dana, dok je ipak malo toplije nego u jutarnjim i večernjim satima.”

Osim što je dokazano da su djeca koja odrastaju u hladnijim vremenskim uvjetima otpornija i imunija na prehlade i gripe, dobrobiti zimske šetnje bit će vidljive i prije gripe. Smirenija beba, jednostavnije uspavljivanje, bolji san tek su neke od pozitivnih posljedica šetnje koja će sigurno i svakoj mami olakšati život.