Što uzrokuje dojenačke grčeve?

3 min čitanja

U stvari još uvijek ne znamo čime su uzrokovane dojenačke kolike, pa ih ne znamo niti liječiti. Znamo da je to vrlo učestala i neugodna tegoba velikog broja dojenčadi do 6 mjeseci pa i dalje.

Neki smatraju da je nezrelost živčanog sustava probavnoga trakta uzrok dojenačkih kolika, drugi smatraju da se grčevi javljaju u dojenčadi koja lakomo jede i guta puno zraka.

Grčevi se najčešće javljaju u dobi od 3. tjedna života do dobi od 6 mjeseci.
Najveća učestalost je u dobi od 3 mjeseca kada se računa da oko 5% do 25% dojenčadi ima dojenačke kolike.
U dobi od 6 mjeseci još 5 do 10% dojenčadi može imati grčeve.

Znakovitim se smatraju oni grčevi koji se javljaju 3 puta u tjednu i traju dulje od tri sata dnevno u kontinuitetu i javljaju se tijekom 3 tjedna. Samo kod oko 5% djece uzroci grčeva mogu biti neke druge ozbiljne bolesti (značajan gastroezofagealni refluks, intolerancija laktoze ili kravljeg mlijeka, neke neurološke bolesti, puknuće čmara zbog zatvora i sl.), a u više od 90-95%% slučajeva radi se o jednostavnim dojenačkim grčevima.

Dijete treba nastaviti hraniti na prsima. Katkada je dobro prekidati podoj kako bi se dijete podrignulo.
Važno je da majka bude smirena i ne unosi dodatnu nervozu koja će dijete učiniti još nemirnijim i plačljivijim.

U nekim slučajevima neka teško probavljiva hrana koju pojede majka može izazvati grčeve, no najčešće se grčevi javljaju neovisno o tome što majka jede. Grčevi su samo ograničavajuća bolest.
Potrebno je katkada djetetu masirati trbuščić, hraniti ga u polu sjedećem položaju kako bi se nagutalo što manje zraka, nositi s trbuščićem na ramenu kako bi se lakše podrignulo, a postoje i posebne radionice u kojima se roditelji podučavaju kako će postupati s dojenčetom koje ima grčeve.

Osim probiotika koji se mogu davati dojenčadi s grčevima, a njihova učinkovitost se još propitkuje, djelotvornost drugih starijih preparata također nije dokazana. Neki od tih preparata mogu djelovati kao placebo, te u malom postotku mogu smanjiti tegobe djeteta. Dojenčadi je rijetko potrebno davati lijekove protiv bolova (spazmoanalgetike).
Domaći biljni pripravci kao čaj od kumina i sl. jednako kao i ostali slični preparati uglavnom imaju samo placebo učinak. Postoje i homeopatski preparati čija učinkovitost je također upitna. No katkada se primjenom lijeka može smiriti obitelj i poboljšati kvaliteta života, bez obzira smatra li se da je lijek učinkovit ili ne.

Najvažnije je da nije štetan i da ne naškodi djetetu. 

prim. dr.sc. Milan Stanojević, dr. med., spec. pedijatar – KB Sveti Duh
za BIPO KLUB