Tehnologija i vrtićka djeca: da ili ne?
3 min čitanja
Djeca danas odrastaju u tehnološki bogatom svijetu. Od tableta, Alexe i Siri pa sve do automatskih uređaja – tehnologija je prisutna u svakodnevnom dječjem životu.
Slijedom toga se promijenio i način na koji djeca vide i razmišljaju o svijetu. Upravo iz tog razloga cvjeta ed-tech industrija, usmjerena igračkama i aplikacijama za djecu.
“Poučavanje tehnologijom ne znači oduzimanje knjiga i drugih nedigitalnih alata koji djeci omogućuju učenje pismenosti i vještina kritičkog razmišljanja.“
Umjesto toga, kad se integrira na razigrane i razvojno primjerene načine, tehnologija može nadopuniti i poboljšati učenje te pružiti nove načine razmišljanja, smatra dr. Rebecca Palacios, viša savjetnica za nastavni plan i program u “Age of Learning“.
Evo nekoliko smjernica što činiti i što ne činiti u odgoju djece s tehnologijom.
- Postavite smjernice za brigu o uređajima. Uvjerite se da dijete razumije da se ovi uređaji nježno koriste.
- Pokušajte pronaći aplikacije ili igre za djecu koje su interaktivne, primjerene dobi i mogu potaknuti sudjelovanje roditelja. Važno je da mala djeca imaju povratnu informaciju odrasle osobe kada koriste elektroničke uređaje.
- Kvalitetno vrijeme s roditeljem ili njegovateljem iznimno je važno, a posebno za djecu između 2 i 3 godine. Interakcija odraslih može pomoći u poticanju djece da razrade ono što vide ili čuju. “Ne radi se o pasivnom korištenju tehnologije, već o njezinoj primjeni kako bi djeca iz nje učila i rasla”, objašnjava Palacios.
- Pratite upotrebu uređaja jednako kao što biste to radili s televizorom. Važno je ograničiti vrijeme provedeno ispred ekrana kako bi djeca razvila društvene i fizičke vještine koje dolaze s interakcijom s drugima i svijetom oko njih.
- Strateški koristite tehnologiju. Igra ili aplikacija na elektroničkom uređaju samo je još jedna taktika za jačanje onoga što djeca uče u drugim praktičnim aktivnostima. Na primjer, igra brojanja ili aktivnost na tabletu uklapa se u temu numeričke pismenosti – dakle, to nije samo korištenje tehnologije RADI tehnologije.
- Nemojte koristiti tehnologiju kao zamjenu za osobnu interakciju. Važno je zapamtiti da je svijet još uvijek novo mjesto za malu djecu. Ovdje je “tradicionalni” pristup i dalje vitalno važan za razvoj djeteta. Vas ništa ne može zamijeniti.
- Djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala koristiti tablete, smatra dr. Robert Myers, bihevioralni terapeut i suradnik EmpoweringParents. Roditeljima predlaže da se pridržavaju smjernica koje nalažu da se dijete do dvije godine ne izlaže elektroničkim medijima više od 2 sata dnevno. Moglo bi vas zanimati: Bebin prvi susret s tabletima i pametnim telefonima.
- Nemojte koristiti vrijeme s tabletom ili mobitelom kao nagradu za dobro ponašanje. Time se djeci šalje pogrešna poruka – motivaciju za dobro ponašanje ne bi se trebalo “kupovati”.