VAGINALNI POROĐAJ NAKON CARSKOG REZA (VBAC) – dr. med. Milan Pavlović

3 min čitanja

Iako mnoge žene koje su rodile carskim rezom očekuju takav porođaj ponovno, vaginalni je porođaj nakon carskog reza (eng. vaginal birth after cesarean – VBAC) moguć i uglavnom je bolji izbor.

Prije otprilike 50 godina na snazi je bila paradigma jednom carski rez – uvijek carski rez, ali to sada ne vrijedi pa se mnogim ženama može ponuditi pokušaj vaginalnog porođaja nakon carskog reza (eng. trial of labor after cesarean – TOLAC).  Ako pokušaj vaginalnog porođaja nakon carskog reza ne uspije ili se pojavi nova indikacija, napravit će se ponovljeni carski rez.

Prednosti vaginalnog porođaja u odnosu na ponovljeni carski rez su kraći boravak rodilje u rodilištu, manje komplikacija koje se poglavito vežu uz operativni postupak, npr. infekcijske rane maternice, tromboembolijski incidenti, povećano krvarenje koje iziskuje transfuzije krvi te manje tegobe pri disanju bebe u prvim danima nakon porođaja.

Bitan je i osjećaj sudjelovanja u porođaju, što je nekim ženama jako važno, te utjecaj na daljnje trudnoće u slučaju imanja više djece jer je svaki sljedeći carski rez novi sve veći rizik.

Iako vaginalni porođaj nakon carskog reza ima prednosti, oko 20-40% rodilja kod kojih je pokušan vaginalni porođaj nakon carskog reza rodit će ponovljenim carskim rezom. Najveći rizik kod TOLAC-a je ruptura maternice zbog ožiljka od carskog reza. To je hitno stanje kod kojeg se porođaj mora hitno dovršiti carskim rezom te rekonstruirati maternica ako je moguće ili napraviti histerektomija (odstranjenje materince). To je stanje izuzetno rijetko, a ovisi i o vrsti ožiljka na maternici od prethodnoga carskog reza.

Mnoga stručna društva kažu da bi se TOLAC trebao ponuditi trudnicama koje su imale samo jedan carski rez s poprečnim rezom u istmičnom dijelu materice, a nemaju indikaciju za elektivni carski rez (npr. placenta previa, poprečni položaj) te ako imaju zdjelicu uredne veličine bez jasnih zapreka za vaginalni porođaj, ultrazvučno procijenjenu debljinu donjeg uterinog segmenta urednu za vaginalni porođaj, bebu kod koje je glava vodeća čest te je trudnoća uredna, terminska i jednoplodna i beba je teška manje od 4000 grama te uredne kondicije (CTG zapis), a porođaj je spontano krenuo regularnim trudovima.

TOLAC bi se trebao odvijati u modernim rodilištima u kojima postoji mogućnost izvođenja hitnog ponovljenog carskog reza ako je to moguće.

Tijekom vaginalnog porođaja rodilja se intenzivno nadzire, prati se napredovanje porođaja, oprezno se doziraju lijekovi za stimulaciju, a epiduralna analgezija je moguća.

Šanse za uspješan vaginalni porođaj nakon carskog reza veće su ako je prethodno bio samo jedan niski poprečni rez maternice (najčešći tip carskog reza) i na maternici nema drugih rezova, ako je  trudnoća uredno napredovala te sada nema razloga zbog kojeg je prethodni put bilo potrebno roditi carskim rezom (npr. položaj bebe, zadak, poprečni) te je porođaj spontano počeo u terminu.

Ako trudnica zadovoljava uvjete i motivirana je za pokušaj vaginalnog porođaja, o tome treba obavijestiti svojeg liječnika te prikupiti sve potrebne informacije i odlučiti se za moderno rodilište.

Milan Pavlović, dr.med.

za BIPO KLUB